بانوی پارسی

« از هر دری سخنی »

زدودن این نوع چسب ها ، وقتی که هنوز خشک نشده اند ساده است کافی خواهد بود که فوراً اضافی چسب را از روی ارچه بردارید و لکه را با پودر لباسشویی و کمی آب گرم پاک کنید اما اگر این چسب مدتی بماند و سفت شود ، لکه زدایی آن مشکل خواهد بود . هرچند برخی عقیده دارند که لکه ی خشک این چسب هرگز پاک نمی شود ولی اگر شما پارچه ی محل لکه را در قابلمه قرار دهید و کمی آب و سرکه ی سفید به نسبتهای مساوی را در آن بریزید و مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید سرانجام چسب از پارچه جدا می شود . در صورتی که دور و بر لکه کمی تیره شود کافی است که آن را در آب نیمگرم و پودر لباسشویی شستشو داده و خوب آبکشی کنید 

نوشته شده در یکشنبه هفتم فروردین ۱۳۹۰ساعت 16:5 توسط رهگذر| |

لکه ی نوار چسب (اسکاچ) سمج ترین لکه ها به حساب می آید . این لکه اگر تازه باشد ، تقریباً بیرنگ است ولی به مرور زمان تبدیل به زرد بد رنگی می شود.برای از بین بردن لکه ی کهنه ی نوار چسب از روی کاغذ و ارچه بهتر است از پودرهای خشک لکه بر استفاده کنید . پودر را روی آن بریزید و با یک تکه  پنبه آن را پهن کنید و روی لکه مالش دهید.پس از ۱۵ دقیقه با پنبه ی مرطوب آن را پاک کنید.هنگام پاک کردن لکه همیشه از طرف خارج به داخل این کار را انجام دهید و در ضمن پنبه ای را که برای پاک کردن پودر بکار می برید مرتباً عوض نمایید . با وجود این یادآوری می گردد که زدودن لکه ی حاصل از نوار چسب مشکل است و نیاز به تمرین و حوصله دارد . در صورتی که لکه ی نوار چسب روی اجسام فلزی وجود دارد می توانید به سادگی آن را به کمک پشم فلزی و سیم ظرفشویی از بین ببرید.

نوشته شده در یکشنبه هفتم فروردین ۱۳۹۰ساعت 15:58 توسط رهگذر| |

اغلب لباسهای پشمی وقتی چندبار شسته شوند ،ُ پرزهای آنها به صورت گلوله های کوچکی درمی آیند و خیلی زشت دیده می شوند. برای جدا کردن این گلوله ها می توانید از برس های کوچک پلاستیکی استفاده کنید که برخی آقایان به وسیله ی آنها موهای خود را برس می زنند . این برس را با حوصله ی تمام روی گلوله ها بکشید و آنها را جدا سازید . یک راه حل دیگر در این مورد استفاده از تیغ صورت تراشی برای زدودن آنهاست . یک تیغ را در خودتراش سوار کنید و روی آنها بکشید ولی در این مورد سعی کنید با فشار کمی که بر تیغ وارد می کنید مانع تراشیده شدن سایر پرزهای معمولی شوید . زدودن پرزهای گلوله شده را می توانید با یک صفحه کاغذ سنباده نیز انجام دهید.

نوشته شده در یکشنبه هفتم فروردین ۱۳۹۰ساعت 15:45 توسط رهگذر| |

مبل مخمل دار :

برخی مبلهای مخملی در خانه ها وجود دارند ، که متعلق به سالهای گذشته هستند. سعی کنید این مبلهای عتیقه کمتر در معرض گرد و غبار قرار گیرند و توصیه می شود روی آنها را ، در مواردی که مورد استفاده قرار نمی گیرند ، ب یک صفحه ی بزرگ نایلونی بپوشانید و اگر مخمل آنها چرک شده است ، هرگز جهت شستشو آن را از مبل جدا نکنید ، زیرا احتمال دارد آب برود و کوچک شود و نیز اتو کردن قسمتهای مختلف آن و پلیسه هایش به آسانی ممکن نگردد . بنابر این بهتر است که شستشوی مخمل آن روی مبل انجام یابد . این کار به وسیله ی شامپوهای مخصوص انجام پذیر است به شرطی که به کمک یک سشوار دستی زود خشک کنید و سپس برس زنید.

مبل فلزی

اگر مبل شما فلزی است ، مواظبت از آن بایستی متناسب با نوع فلز بکار رفته در مبل باشد. مثلاْ در صورتی که جنس آن آلومینیومی است ، می توانید با آب و صابون بشویید و خشک کنید و اگر خیلی کثیف باشد با پشم فلزی در یک جهت مالش دهیدو همچنین می توانید آن را با بوراکس تمیز کنید . اگر مبل شما از نوع فولادی است برای پاک کردن لکه های آن ابتدا از پشم فلزی استفاده کنید سپس با آب بشویید و خشک نمایید و آن گاه پنبه را به الکل صنعتی آغشته کرده و روی آن بمالید اما برای حفظ فلز از زنگ زدگی بهتر است گاهگاهی روی آن را با پنبه وازلین بمالید ، پاک کردن آن خیلی ساده است با آب داغ و پودر ظرفشویی آن را بشویید و با آب گرم آب بکشید و پاک کنید و برای از بین بردن لکه های مهم آن از اسید اگزالیک استفاده نمایید.

مبلمان رنگی

برخی وسایل خانگی رنگهای روغنی دارند . این وسایل به مراقبت خاص نیازمندند . آنها را مرتباً گردگیری کنید . در شستشوی هفتگی حوله ای را که به آب نیمگرم و مایع ظرفشویی آغشته شده است روی آن بکشید و با حوله ی دیگری که در آب نیمگرم خیس شده است آبکشی کنید و زود خشک نمایید . استفاده از سیم ظرفشویی و سنباده و همچنین اسیدها و بازها و رنگبرها برای لکه زدایی از آنها ، مبلمان را خراب می کند و شما ناچار از رنگ کردن مجدد آنها خواهید بود و نیز توصیه می شود هرگز روی این گونه مبلها اشیای سنگین را این طرف و آن طرف نکشید و در صورت امکان پس از انداختن یک پارچه مناسب روی آنها ، اشیایی نظیر شمعدان و گلدان و غیره قرار دهید.

مبل از چوب خیزران

اگر شما چنین مبلی دارید باید بطور مرتب آن را گردگیری کنید و با حوله ی آغشته به آب و صابون بشویید و بلافاصله با حوله نرم پاکح کنید . در صورای که کمی چرب شده است بایستی از آب گرم و بوراکس استفاده نمایید برای لکه های قدیمی تر آ محلولی از آب و آمونیاک مناسبتر است . اگر لکه ها باز هم روی آن باقی ماندند بایستی ۲۵۰ سانتیمتر مکعب جوهر تربانتین را با ۵۰۰ سانتیمتر مکعب روغن کتان مخلوط سازید و اقدام به لکه زدایی کنید ، همچنین مخلوطی از ۱۰۰ سانتیمتر مکعب سرکه و ۹۰۰ سانتی متر مکعب آب نیمگرم ، مایع مناسبی برای لکه زدایی از این گونه مبل هاست.

صندلی های چوبی و پارچه ای

امروزه اغلب صندلی های چوبی ، تشک پارچه ای دارند هرچند که گرد و غبار نشسته شده روی پارچه این صندلی ها کمتر به چشم می زند اما در عمل این تشکها جاذب کثافات و گرد و غبار هستند و باید مرتب به نظافت آنها توجه کنید. مثلاً هر بار که اتاق را جارو می زنید حتماً باید با برس گردگیری جاروبرقی از آنها غبار روبی نمایید .برای پاکیزه کردن آنها حداقل هر شش ماه یکبار از شامپوی مخصوص استفاده کنید . در این صورت باید آب هم بکار ببرید، سعی کنید آب مصرفی شما در این مورد حتی الامکان کم باشد . برای خشک کردن سریع آنها می توانید از سشوار برقی نیز استفاده نمایید . یک نوع مایع خشک شویی هم در بازار وجود دارد که برای این کار بسیار مناسب است کافی خواهد بود که آن را روی تشک بمالید و بعد از چند ساعت برس بزنید و جارو کنید . برای پاکیزه کردن قسمتهای چوبی صندلی ها که معمولاً رنگ لاک الکلی دارند ، آب نیمگرم  شامل مایع ظرفشویی را با یک حوله به آنها بمالید و با حوله ی دیگری که در آب خالص خیس شده است ، آبگپکشی کنید و فوراً با حوله ی نرم خشک دیگری خشک نمایید سپس روی آنها را روغن کتان بمالید و با حوله ی نرم صیقل دهید.

 مبلمان حصیری

این گونه مبلمان ها معمولاً گرد و غبار هوا را جذب می کنند . برای نگهداری آنها هر روز با دستمال نرم به طور کامل گردگیری نمایید . سالی دو بار با برس و به کمک آب و صابون بشویید و یک قطعه اسفنج را در آب خالص فرو برید و آب صابون را از روی حصیر ها پاک کنید و با حوله ی نرمی به سرعت خشک نمایید و در معرض جریان هوا قرار دهید . وقتی بطور کامل خشک شد واکس بزنید این واکس مانع خشک شدن حصیر در هوای گرم و شکستن آن می شود . همچنین لطافت و زیبایی خاصی به آنها می بخشد.

مبل و صندلی های چرمی

طرز نگهداری چرم بستگی به جنس آن دارد ، همچنین تمام انواع مختلف چرم ، قبل از استعمال و ضمن آن ، احتیاج به یک کرم تغذیه ی سیلیکون دار دارندکه انواع مختلف آن ساخته شده است . این کرم هم به دوام آنها می افزاید و هم آنها را نرم و قابل انعطاف می سازد و همچنین درخشندگی خاصی به آنها می دهد . ضمناً از نفوذ رطوبت به داخل آنها جلوگیری می کند . برای زیباتر کردن چرم نیز بایستی از همان کرم استفاده نمایید . برای لکه زدایی از چرمهت نیز در حالت کلی می توانید الکل و گلیسیرین را به نسبت های ۱ و ۲ با هم مخلوط کنید و این مایع را با سرعت زیاد به چرم بمالید و وقتی خوب جذب شد با یک پارچه ی تمیز یا مخمل آن را براق کنید . چون جنس چرمها با هم فرق کلی دارند ، پس روشهای پاکیزه کردن آنها نیز متفاوت خواهد بود که در اینجا چند نوع آن را مطرح می کنیم :

چرم ورنی در صندلی یا مبل شمار بکار رفته است : با آنکه ورنی از چرمهای کاملاً قابل انعطاف است ، ولی باز هم مالیدن ماده ی سیلیکون دار قبل از استعمال آن نباید راموش شود .برای تمیز کردن آن هرگز برس به کار نبرید ، بلکه با یک پارچه لطیف آغشته به شیر باید آن را پاک کنید ، سپس با پنبه ی تمیز آن را خشک نمایید . اگر وقتی ناچار شدید برای پاکیزه کردن اساسی آن از آب و صابون استفاده کنید بلافاصله خشکش کنید و روی آن مخلوط الکل و گلیسیرین بمالید و صیقل دهید.

اگر چرم بکار رفته در مبلهای شما از نوع گلاسه است بایستی کرم مخصوص گلاسه بکار برید . برای دوام و زیبایی بیشتر ، این کرم را وقتی به چرم بزنید که تازه است .  در ضمن  این کرم باعث خواهد شد که از لک شدن آن تا حد مقدور جلوگیری شود . برای تمیز کردن آنها از واکسهای مخصوص دیگری استفاده کنید که به همین منظور ساخته شده است .

اگر پوشش مبل شما را جیر تشکیل می دهد باید هر روز آن را برس بزنید . برای تمیز کردن آن به دو برس احتیاج دارید : اول برسی که در جهت پرز بکار می رود دوم برسی که در خلاف جهت برس مصرف خواهد شد .گاهگاهی آن را با کاغذ سنباده نیز می توانید پاک کنید . اگر فقط قسمتی از آن چروک شده است ، با کف دستتان به آرامی ماساژ دهید تا صاف شود.

در صورتی که مبل چرمی شما خیلی کثیف شده است ، با پارچه ی آغشته به تربانتین آن را پاک کنید و بعد از خشک کردن واکس بزنید . هرچند تربانتین کمتر از بنزین قابل اشتعال است ، با وجود این در به کار بردن باید خیلی دقت کنید و دور از هر منبع حرارتی آن را بکار برید چون ممکن است مشتعل شود . حتی سعی کنید ته سیگاری هم در دور و بر شما روشن نباشد . همچنین بخار تربانتین برای تنفس مناسب نیست و بهتر خواهد بود این نظافت را در بیرون اتاق انجام دهید. 

نوشته شده در دوشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت 20:28 توسط رهگذر| |

Design By : nightSelect.com